top of page

PGD (Genetik Analiz)

Önemli Not: Kıbrıs'ta son zamanlarda değişen yasal mevzuat gereği PGD (Genetik Analiz) Cinsiyet seçimi amaçlı kullanılamaz Yalnızca genetik geçişli hastalıklar için kullanıla bilinir.

PGD (Genetik Analiz)işlemi laboratuvar ortamında gerçeklerştirilen genetik analiz yöntemidir. Bu yöntemle embriyolarda genetik yönden taşınan hastalıklar tespit edilirken her embriyonun cinsiyetide belirlenebilir. Cinsiyet belirleme işlemi için mutlaka tüp bebek uygulaması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne ve babanın tüp bebeğe engel bir hastalığın olmaması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi standart tüp bebek tedavileri ile aynıdır, tedavi7 aşamada değerlendirecek olursak.

  PGD (Genetik Analiz) Tüp Bebek Aşamaları

 1) İlaç ve İğne Tedavisi: Anne adayı adetinin 2. günü yumurta çoğaltma işlemi için iğne ve haplara başlamalıdır. Adetin 2. günü yapılacak rahim ultrasonu sonrası 10 gün sürecek iğne tedavisi başlanır. İğne tedavisi her hasta için yaş kilo geçirilmiş operasyonlar sigara alkol kullanımı ve kullandığı ilaçlar dikkate alınarak her hastaya özgü bir tedavi olmalıdır. İlaç ve doz uygulaması standart değildir. Bu 10 günlük iğne tedavisi hastanın bulunduğu ülke veya şehirde yapılabilmektedir.

 2) Opu İşlemi: İğne tedavisinin sona ermesinden sonra 12. gün yumurtaların toplanma işlemidir. Bu işlem sedasyon altında ameliyathane ortamında gerçekleşir. Toplanan sağlıklı yumurtalar embriyoloji labaratuvarında döllenmeye gönderilir.

 3) Döllenme İşlemi: Toplanan yumurta ve spermler labaratuvar ortamında steril koşullarda özel besi yerlerinde 5 gün bekletilir.

 4) Biyopsi Alınması: Döllenmiş embriyoların 3. günde biyopsilernin alıması.

 5) Genetik Analiz ve Cinsiyet Tespiti: Hastadan elde edilen embriyoların sağlıklı ve cinsiyeti belirlenmiş olarak rapor edilmesi.

 6) Transfer İşlemi: Anne adayına sağılıklı ve seçilmiş embriyoların anne rahmine gönderilme işlemidir. Uyanık olarak gerçekleştirilen ağrısız basit bir tedavidir.

 7)Gebelik Testinin Yapılası: Embriyo tranferinin ardından 12. gün gebelik testinin yapılması.

bottom of page